Kronika próbnej gromady zuchowej „Żółte Stópki”

31 I 2019 r.
Uroczyście ogłaszamy, że w naszej szkole rozpoczęła działalność próbna gromada zuchowa „Żółte Stópki”. Podczas pierwszej zbiórki zuchy odbiły żółte ślady swoich stóp, by wykazać swoją gotowość na nowe wyzwania. Czuwaj!

7 II 2019 r.
Każdy zuch musi znać Prawo Zucha. W tym celu „Żółte Stópki” zapoznały się z poszczególnymi prawami zucha i nauczyły się piosenki „Prawo zucha”. Czuwaj!


Prawo zucha

Zuch kocha Boga i Polskę
I przez życie dumnie kroczy
Zuch jest dzielny i odważny
Wie że strach ma wielkie oczy
To jest prawo zucha
To jest zucha prawo
To prawo dla zucha
Ważną jest sprawą

Zuch mówi prawdę codziennie
I obietnic dotrzymuje Zuch
pamięta o swych obowiązkach
Zawsze je wykonuje

Wszystkim jest z zuchem dobrze
Każdemu chętnie pomaga Zuch
stara się być coraz lepszy
Nawet kiedy nie domaga

14 II 2019 r.
Walentynkowy szał karnawałowy! Zuchy poznały ciekawostki na temat Walentynek, a następnie przygotowały serduszka dla swoich ukochanych osób. Każdy zuch lubi się bawić, dlatego w tym szczególnym czasie zorganizowaliśmy zabawę walentynkową. Czuwaj!

31 II 2019 r.
Wyruszamy w podróż – pakujemy plecak. Każda podróż wymaga odpowiedniego przygotowania.
Dzisiaj zuchy poznały podstawowy ekwipunek podróżnika. Wszystko co niezbędne podczas podróży zapakowaliśmy do plecaka. Bo dobrze zapakowany plecak to podróż bez przykrych niespodzianek. Czuwaj!

14 III 2019 r.
Zuchy sadzą na wiosnę! Z niecierpliwością wypatrujemy efektów naszych prac ogrodniczych. Po intensywnym sadzeniu i podlewaniu naszych sadzonek, nasz ogródek zabarwił się na zielono.
Czuwaj!

5.09.2019 r.
Spotkanie otwierające Nowy Rok Harcerski w ZSS 14

Nadszedł czas zrzucić z siebie wakacyjny kurz i rozpocząć Nowy Rok Harcerski w ZSS14. Pierwsze obrzędowe powitanie po wakacjach wywołało szerokie uśmiechy u zuchów. Każdy z nas przyniósł na pierwszą zbiórkę że sobą dużo wakacyjnych wspomnień i wrażeń. Usiedliśmy w kręgu i odbyliśmy gawędę o naszych wakacyjnych przygodach. Każdy zuch podzielił się swoimi wspomnieniami wakacyjnych wojaży i przygód. Następnie nadszedł czas zabawy integracyjne. Rozpoczęliśmy od gustu animacyjnej. Pierwszą zbiórka po wakacjach to również pierwszy Krąg Rady w Nowym Roku Harcerskim.

12.09.2019 r.
Leśne duszki

W dniu dzisiejszym rozpoczęliśmy przygotowania do zdobycia sprawności Leśnika. Po tradycyjnym obrzędowym powitaniu rozpoczęliśmy gawędą „O lesie”. Zuchy z szeroko otwartymi czymś, żywiołowo reagowały na opowieści o pięknie otaczającej przyrody, leśnej faunie i florze. Następnie nadszedł czas na zuchowy zwiad! Zuchy miały za zadanie poszukiwanie skarbów lasu. Dzielnie sobie radząc dzieciaki znalazły wszystkie ukryte skarby. W dzisiejszym Kręgu Rady wszystkie zuchy rozpoczęły swoje wypowiedzi od wdzięcznego „Mi się podobało…”. Po obrzędowym zakończeniu rozeszliśmy się do swoich domów.

18.09.2019 r.
Zostań pomocnikiem leśnika – wycieczka do nadleśnictwa Miechów.

Po rozpoczęciu zdobywania sprawności 'Leśnika” nadszedł czas na poważne wyzwanie dla zuchów z ” Żółtych Stópek”. W dniu dzisiejszym przeżyliśmy nie lada przygodę. Po tradycyjnym obrzędowym powitaniu wyruszyliśmy do nadleśnictwa Miechów. W drodze umilaliśmy sobie czas śpiewograniem. Po przyjeździe na miejsce spotkaliśmy się z leśnikiem, który opowiedział zuchom ciekawostki o lesie. Następnie nadszedł czas na przejście ścieżki edukacyjnej pn. ” Pomocnik leśnika”. Zuchy zainspirowane dzisiejszą przygodą wykonały na łonie przyrody wspólną pracę plastyczną pt. „Leśny skrzat”. W nagrodę otrzymały od leśnika zeszyty dla pomocników leśnika oraz certyfikaty. Naszą przygodę zwieńczyło ognisko z pieczeniem kiełbasek i śpiewograniem.

3.10.2019 r.
Jesteśmy pomocnikami leśnika.

Na dzisiejszej zbiórce zebraliśmy się w Zielonej Sali w ogrodzie szkolnym. Po obrzędowym powitaniu, nadszedł czas na gawędę, którą nazwaliśmy „Odpowiadam za siebie, innych i przyrodę”. Następnie zuchy przystąpiły do uzupełniania zeszytów „Pomocnika leśnika”, które otrzymały w nadleśnictwie Miechów podczas niedawnej wyprawy do lasu. Poradzili sobie z tym bardzo dobrze. Przystąpiliśmy do prezentacji wyników pracy każdego zucha. Tym samym zakończyliśmy dzisiaj cykl zbiórek w sprawności leśnika. W Kręgu Rady nastąpiło uroczyste przyznanie sprawności leśnika dla każdego zucha. Zuchy z dumą prezentowały odznakę na swoim mundurze.

10.10.2019 r.
Jesteśmy zuchami – przygotowania do jubileuszu ZSS nr 14 w Krakowie.

Podczas dzisiejszej zbiórki przystąpiliśmy z zuchami do przygotowań do uroczystości obchodów 60 lecia istnienia Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie. W ten sposób chcemy budować u zuchów poczucie tożsamości i przynależności do szkolnej wspólnoty. Przeprowadziliśmy gawędę, którą nazwaliśmy „Jak to u nas dawniej bywało?”. Podczas niej zaprezentowaliśmy rys historyczny harcerstwa w ZSS14. Był przegląd starych kronik i fotografii sprzed kilkudziesięciu lat. Następnie zuchy bawiły się w fotografa i modela. Wykonaliśmy zdjęcia na jubileusz w Teatrze Słowackiego w Krakowie.

17.10.2019 r.
Starszy kolega harcerz.

Na dzisiejszą zbiórkę zaprosiliśmy specjalnego gościa – harcerza. Chcieliśmy w ten sposób ukazać zuchom jak wygląda droga od bycia zuchem do zostania harcerzem oraz tego, że harcerzem się jest przez całe życie. Zaproszony gość opowiadał zuchom swoją historię przygody z harcerstwem. Dzielił się swoimi przeżyciami i przygodami. Po gawędzie przystąpiliśmy do zabawy zuchowej ” Od zucha do harcerza”, po czym wzajemnie zaprezentowaliśmy swoje zabawy – ulubione zuchów i ulubione harcerzy.

24.10.2019 r.
Przeżyjmy to jeszcze raz – wspomnienia z uroczystości jubileuszu szkoły w Teatrze Słowackiego.

Uroczystość obchodów Jubileuszu 60 lecia ZSS14 w Teatrze Słowackiego już za nami. Podczas uroczystości miała miejsce m. in. prezentacja filmu pt. „Harcerstwo w ZSS14”. Na dzisiejszej zbiórce obejrzały ten film. Wykorzystaliśmy materiał do zabawy, którą nazwaliśmy „Wskaż na filmie fotografie że zbiórki”. Był to strzał w dziesiątkę. Każdy człowiek dobrze to wie – kogo szukamy w pierwszej kolejności jak przeglądamy zdjęcia? Oczywiście siebie! Tak też zuchy spontanicznie reagowały na zdjęcia podczas filmu, na których ujrzały siebie. Po aktywnym sensie przystąpiliśmy do zabaw muzyczno – ruchowych, które zuchy same wybrały spośród poznanych dotychczas.

26.09.2019 r.
Zalew Nowohucki

Korzystając z dobrodziejstw przyrodniczego otoczenia naszej szkoły, wybraliśmy się z Żółtymi Stópkami nad pobliski Zalew Nowohucki. Pozostając w narracji sprawności Leśnika, w otoczeniu starodrzewia okolic zalewu odbyliśmy gawędę „Pomocnicy leśnika”, wykorzystując nasze wspomnienia z ubiegłotygodniowej wyprawy do lasu w nadleśnictwie Miechów oraz umiejętności, które tam rozwijaliśmy. Zuchy stanęły przed wyzwaniem zabawy w podchody, które zatytułowaliśmy „Leśni agenci”. Zuchy dzielnie podążały za strzałkami z gałęzi po nadzalewowych ścieżkach, odnajdując kolejne elementy oraz wykonując zadania. Zbiórkę zwieńczyliśmy śpiewograniem nad brzegiem zalewu.

30.10.2019 r.
Odwiedzamy groby instruktorów harcerskich Nieprzetartego Szlaku (Cmentarz Batowice)

Przed wyjazdem na cmentarz przywitaliśmy się obrzędowo, po czym przystąpiliśmy do gawędy „Pamiętamy o zmarłych”. Wyruszyliśmy na Cmentarz w Batowicach, gdzie znajdują się groby instruktorów harcerskich Nieprzetartego Szlaku. W atmosferze zadumy odwiedziliśmy z zuchami ich groby oraz groby harcerzy z naszej szkoły. Po powrocie do harcówki podzieliliśmy się swoimi refleksjami z wydarzenia. Po Kręgu Rady i obrzędowym zakończeniu rozeszliśmy się do swoich domów.

7.11.2019 r.
Jestem Polakiem

Przygotowując się do obchodów Święta Niepodległości zuchy uczestniczyły na zbiórce w gawędzie „Kim jest patriota?”. Dzieci miały możliwość opowiedzenia swoich skojarzeń z tym pojęciem zainspirowani przystąpili następnie do wykonywania kolażu „Moje skojarzenia z Polską”. Korzystając z przygotowanych materiałów, m. in. gazet o tematyce patriotycznej, historycznej, kolorowanek, symboli narodowych itp. zuchy indywidualnie przygotowały kolaż. Następnie wzięliśmy udział w zabawie muzyczno – ruchowej „Gdzie jest Polska?”.

14.11.2019 r.
Polski żołnierz.

Pozostajemy w tematyce patriotycznej po poprzedniej zbiórce i obchodach Święta Niepodległości. Zuchy i harcerze noszą mundury, to jest dla nas oczywiste. Na pytanie kto jeszcze nosi mundur, zuchy chórem odpowiedziały, że oczywiście żołnierze! Było to przedsionkiem do prezentacji, w której zuchy miały za zadanie porównać mundur żołnierza z mundurem harcerza – znaleźć podobieństwa i różnice. Następnie przystąpiliśmy do gawędy „Wojna i pokój”, po czym rozpoczęliśmy zabawę pn. „Żołnierze”. Było to doskonałą okazją do przeprowadzenia musztry, podczas której wykorzystaliśmy również grę na werblu. Zwieńczeniem dzisiejszej zbiórki było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

21.11.2019 r.
Nasz totem.

Nadszedł czas na wykonanie totemu próbnej gromady zuchowej „Żółte Stópki”. Po obrzędowym powitaniu przystąpiliśmy do wprowadzenia zuchów do tego co to jest totem i czym on jest dla gromady. Zuchy obejrzały przygotowaną prezentację multimedialną – „Totemy zuchowe”. Odbyliśmy gawędę na temat obrzędowości zuchów i totemu. Następnie zuchy bawiły się w projektantów. Każdy miał za zadanie narysować swój pomysł na totem, po czym zuchy zaprezentowały swoje pomysły – projekty. Podczas Kręgu Rady dokonaliśmy wyboru projektu totemu.

28.11.2019 r.
Nasz totem

Kontynuujemy prace nad totemem Żółtych Stópek. Tym samym rozpoczynamy dzisiaj cykl zbiórek przygotowujących do zdobycia przez zuchy sprawności majster klepki. Będziemy rozwijać umiejętności majsterki. Po obrzędowym powitaniu zuchy obejrzały dół instruktażowy „Młody konstruktor”. Następnie przystąpiliśmy do przygotowania elementu totemu – wygładzania papierem ściernym o zróżnicowanej fakturze powierzchni pieńka. Po wykonaniu pracy, zuchy przystąpiły do zagadek sensorycznych „Jakie to drewno?”. Ich zadaniem było określić fakturę drewna – gładkość, chropowatość, szorstkość – po dotyku. Na koniec przystąpiliśmy do śpiewogrania oraz podzieliliśmy się naszymi przeżyciami ze zbiórki podczas Kręgu Rady.

5.12.2019 r.
Szukamy św. Mikołaja – gra terenowa.

W przeddzień jednego z najbardziej wyczekiwanych dni w roku – dnia św. Mikołaja zuchy przystąpiły do gry terenowej. Aby jeszcze bardziej podgrzać napięcie związane z wyczekiwaniem brodatego gościa z workiem pełnym prezentów, zuchy wzięły udział w zwiadzie na terenie szkoły, który nazwaliśmy „Poszukiwanie śladów św. Mikołaja”. Po odnalezieniu wszystkich śladów zuchy otrzymały prezenty, które nawzajem sobie zaprezentowały. W radosnych nastrojach śpiewograliśmy i w Kręgu Rady dzieliliśmy się swoimi przeżyciami z dzisiejszej zbiórki.

12.12.2019 r.
Używamy różnych narzędzi.

Po opadnięciu emocji związanych z poszukiwaniem śladów św. Mikołaja, powracamy do zdobywania sprawności majster klepki. Na dzisiejszej zbiórce zuchy stanęły przed poważnymi zadaniami. Po pierwsze musiały rozwiązać quiz multimedialny. Po filmie animowanym pt. „Narzędzia”, zuchy miały za zadanie odgadnąć nazwę narzędzia i opowiedzieć do czego służy. Następnie w roli głównej wystąpił dzisiaj młotek. Zuchy miały za zadanie wbijać gwoździe za pomocą młotka w kawałek przygotowanego drewna lipowego. Wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem doskonale. Podczas Kręgu Rady wszyscy mówili jednym głosem: „Mi się podobało najbardziej przybijanie gwoździ”.

19.01.2019 r.
Opłatek harcerzy i zuchów

W duchu braterstwa i wspólnoty spotkaliśmy się na wspólnej zbiórce zuchów i harcerzy – spotkaniu opłatkowym. Razem wyruszyliśmy do Kościoła Matki Bożej Pocieszenia skąd przynieśliśmy do harcówki Betlejemskie Światełko Pokoju. Usiedliśmy w kręgu i rozmawialiśmy o świątecznych zwyczajach. Były też świąteczne zagadki. Następnie dzieliliśmy się nawzajem chlebem i spożywaliśmy przygotowane potrawy wigilijne. Naszą wigilię uwieńczyliśmy wspólnym śpiewaniem kolęd bożonarodzeniowych. W świątecznych nastrojach rozeszliśmy się do swoich domów.

2.01.2020 r.
Kolaż – zima.

Choć zima w tym roku taką niezimowa, podczas zbiórki przystąpiliśmy do wykonania wspólnej pracy plastycznej. Po wprowadzeniu do tematu i rozruszaniu się podczas zabaw ruchowych, przystąpiliśmy do wykonania kolażu. Na przygotowanym arkuszu papieru z naniesionym konturem drzewa zuchy miały za zadanie nanieść elementy zimowego krajobrazu. Użyliśmy techniki wyklejania i malowania palcami. Choć za oknem śniegu nie było, na naszej pracy zima wyglądała jak z bajki.

9.01.2020 r.
Domek dla owadów

Dzisiaj na zbiórce przed zuchami postawiliśmy poważne zadanie. Po obrzędowym powitaniu i zabawach ruchowych na rozgrzewkę, przystąpiliśmy do konstruowania domku dla owadów. To kolejna zbiórka w cyklu sprawności majster klepki. Z przygotowanych wcześniej pociętych kawałków bambusa z pustym środkiem i przyciętych na wymiar kawałków sklejki, zuchy miały za zadanie wykonać domek dla owadów. Pod czujnym okiem kadry gromady, Żółte Stópki, po kolei przystąpiły do sklejania pistoletem do kleju na gorąco konstrukcji konstrukcji domku ze sklejki. Następnie zuchy kleiły kawałek bambusa za kawałkiem, aż do wypełnienia całej przestrzeni konstrukcyjnej domku. Tym samym zakończyliśmy zdobywanie sprawności. Podczas Kręgu Rady nastąpiło uroczyste przyznanie sprawności. Teraz każdy zuch z Gromady „Żółte Stópki” może szczycić się sprawnością majster klepki.

16.01.2020 r.
Nasz totem

Podczas dzisiejszej zbiórki podzieliliśmy się na dwie grupy. Przed nami stanęły dwa poważne zadania. Pierwszą grupą wzięła udział w kweście na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzielne zuchy zbierały do puszek datki na terenie szkoły, rozdawały darczyńcom ciast zła w kształcie serduszek i z dumą przyklejały serduszka. Druga grupa zuchów wzięła udział w pracach wykończeniowych naszego totemu. Do pomocy przy tym zaprosiliśmy nauczycielkę z naszej szkoły, panią Ulę, którą namalowała nasz znak – żółte stópki na pieńku drzewa sosnowego. Zuchy pomagały z przejęciem pani Uli, podawały pędzle i farby. Osiągnęliśmy dzisiaj dwa bardzo ważne cele: udział w akcji dobroczynnej, w której harcerze corocznie biorą udział oraz wykończyliśmy nasz totem.

23.01.2020 r.
Wycieczka do składnicy harcerskiej.

Ostatnia zbiórka przed feriami zimowymi – wycieczka do składnicy harcerskiej. Po krótkiej gawędzie na temat bezpieczeństwa przemieszczania się po mieście komunikacją zbiorową, wyruszyliśmy na zakupy do składnicy harcerskiej przy ul. Karmelickiej w Krakowie. Naszym celem było uzupełnienie elementów umundurowania zuchów oraz zakup sprawności. Zuchy miały okazję poznać to ważne miejsce dla całej braci harcerskiej. Dzieciaki z przejęciem robiły zakupy według przygotowanej wcześniej listy. Po zakończeniu udaliśmy się całą gromadą na pyszną pizzę. To klasyczne połączenie przyjemnego z pożytecznym przyniosło zuchom wiele satysfakcji. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni po powrocie do harcówki usiedliśmy w Kręgu Rady, by podzielić się swoimi przeżyciami z dzisiejszego dnia.

13.02.2020 r.
Nasze mundury

Po ostatnie wyprawie do składnicy harcerskiej, podczas której zakupiliśmy brakujące elementy umundurowanie przyszedł czas na dumną prezentację naszych kompletnych mundurów. Po ich ubraniu rozruszaliśmy się podczas zabaw muzyczno – ruchowych, a następnie przystąpiliśmy do gawędy. Rozmawialiśmy o naszych mundurach, prawie zucha, zdobytych sprawnościach oraz naszym totemie. To wspaniałe widzieć jak dzieci cieszą się ze swoich mundurów, widać, że dobrze się w nich czują. Paradowały z uśmiechem nawzajem wskazując u siebie elementy munduru. Następnie zagraliśmy mini koncert z instrumentami perkusyjnym do ulubionych piosenek harcerskich. Po Kręgu Rady i raczeniu się smakołykami z kosza smakosza, rozeszliśmy się do domów.