O nas

O nas

Drużyny ZHP w naszej szkole działały już wcześniej i sięgają lat 80-tych -więcej o tym w zakładce Historia.

Aktualna działalność harcerzy rozpoczęła się w 2017 roku z pragnienia serca nauczycieli i potrzeby uczniów ZSS14. Po półrocznych przygotowaniach powstała nowa drużyna Nieprzetartego Szlaku „Czarne Stopy” , która zrzesza harcerzy niepełnosprawnych intelektualnie i prężnie działa na terenie szkoły.  Wybór nazwy przyszedł nam z łatwością. Jest ona nawiązaniem do działań harcerskich naszych poprzedników w ZSS14 sprzed lat, którzy nazywali się „Twarde stopy”, nawiązuje wprost do książki Seweryny Szmaglewskiej i jest dla nas symbolem, że idziemy naprzód na własnych nogach, czyli opierając się na naszych siłach i możliwościach.

Próbna Drużyna Harcerska NS „Czarne Stopy” powołana rozkazem  Komendanta Hufca Kraków-Nowa Huta Im. Mariusza Zaruskiego z dnia 16.03.2018 r. phm. Marka Balona HO

Kadra naszych instruktorów ZHP stale dokształca się, a ich ilość wzrasta co daje nam nadzieję na dalszy rozwój harcerstwa w naszej placówce i kolejny nabór do drużyn.

W kolejnym roku szkolnym nowa kadra podjęła się założyć kolejną drużynę harcerską oraz gromadę zuchową. Czekamy z niecierpliwością!

Należymy do Hufca ZHP-Kraków Nowa Huta im. Mariusza Zaruskiego przy  Chorągwi Krakowskiej. Jesteśmy drużyną Nieprzetartego Szlaku co oznacza, że działamy w ramach ruchu w harcerstwie zajmującego się dziećmi ze specjalnymi potrzebami. NS założony został w 1958 roku przez hm Marię Łyczko. Działający w NS instruktorzy są zazwyczaj pedagogami specjalnymi lub posiadają doświadczenie w pracy z młodzieżą.

Na zbiórkach harcerze rozwijają swoje umiejętności, pracują w grupie, uczą się współpracy, dyscypliny, doskonalą techniki harcerskie, zdobywają stopnie i sprawności. Nasza działalność to nie tylko cotygodniowe zbiórki harcerskie, ale również wycieczki, biwaki, rajdy, spotkania okolicznościowe, projekty, a przede wszystkim nieobozowe akcje letnie i zimowe (HALIZ). Są one doskonałą szkołą życia dla młodych harcerzy, którzy przez kilka dni spotkania obozowego stają się bardziej samodzielni, potrafią lepiej dogadywać się z rówieśnikami, funkcjonować w grupie. Jest to także okazja do sprawdzenia technik harcerskich przy pionierce, grach terenowych i innych zadaniach stawianych harcerzom.